☰ Menu Prawe Menu ☰
Leszno
Grafika zawierająca herb Leszno

A A A A
A A+ A++
zaawansowane

Dostępność WCAG 2.0 oraz Instrukacja odczytywania PDF

Dostosowanie serwisu www.gminaleszno.pl do standardów WCAG 2.0

Chcieliśmy Państwa poinformować, iż jesteśmy w trakcie przystosowywania naszego serwisu do standardów dla osób niepełnosprawnych WCAG 2.0. Nawiązaliśmy współpracę z firmą Akces Lab - partnerem fundacji Widzialni.org w obszarze stworzenia nowego serwisu www.gminaleszno.pl z zachowaniem wszystkich aspektów o których mowa w Rozporządzeniu Rady Ministrów - Krajowe Ramy Interoperacyjności z 12 kwietnia 2012 r. Urząd Gminy Leszno dąży do tego, by serwis internetowy www.gminaleszno.pl oraz biuletyn informacji publicznej www.leszno.bipgminy.pl spełniał wymagania zawarte w Rozporządzeniu Rady Ministrów Krajowe Ramy Interoperacyjności z 12 kwietnia 2012 r. Rozporządzenie to wskazuje, że od czerwca 2015 r. serwisy publiczne powinny spełniać wymagania dostępności. Powołuje się ono przy tym na specyfikację Web Content Accessibility Guidelines (WCAG) w wersji 2.0 kliknięcie spowoduje opuszczenie tej strony i przeniesienie do zewnętrznego serwisu na poziomie AA. Właśnie to opracowanie, przygotowane przez organizację World Wide Web Consortium (W3C) uznaje się za najważniejszy dokument objaśniający zasady dostępności.

Instrukcja odczytywania PDF:

Szereg informacji na naszej stronie internetowej zamieszczona jest w postaci graficznych dokumentów PDF – skanów. Są one niedostępne dla osób niewidomych korzystających z czytników ekranu.


Aby osoba niewidoma mogła za pomocą czytnika ekranu skorzystać z tych dokumentów należy je rozpoznać za pomocą jednego z narzędzi OCR.

Jedno z takich narzędzi znajduje się na stronie:

https://www.onlineocr.net/

Aby móc z niego skorzystać należy:

  1. Wybrać plik z dysku – select file.
  2. Na liście rozwijanej wybrać język – Polish.
  3. Wybrać format pliku, w jakim zostanie zapisany dokument docelowy – domyślnie Microsoft Word (docx).
  4. Następnie należy wybrać przycisk, convert.
  5. Następnie należy pobrać plik ze strony, który będzie miał taką samą nazwę jak plik wyjściowy tylko inne rozszerzenie.

Instrukcja ta była konsultowana ze specjalistami z firmy AkcesLab - partnera fundacji Widzialni.org. Firma AkcesLab współpracuje z Urzędem Gminy Leszno oraz z firmą M@xus Net Communications (obsługującą Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Leszno) w zakresie dostosowania  do standardów WCAG 2.0.

 

Wytworzył:
Udostępnił:
Iwona Studnicka
(2015-05-29 15:03:14)
Ostatnio zmodyfikował:
Iwona Studnicka
(2015-05-29 15:57:49)
 
 
liczba odwiedzin: 4573673

Biuletyn Informacji Publicznej wykorzystuje pliki cookies.

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.

X