☰ Menu Prawe Menu ☰
Leszno
Grafika zawierająca herb Leszno

Piątek 01.01.2021

A A A A
A A+ A++
zaawansowane

Odpowiedź nr 2 do przet. nr 3/2014 na usługę bankową polegającą na udzieleniu długoterminowego kredytu bankowego dla Gminy Leszno

Leszno, dnia 25 lutego 2014 r.

IGK.271.14.2014

 

 

…………………………………………..

 

 

Dotyczy: przetargu nieograniczonego nr 3/2014 na usługę bankową polegającą na udzieleniu długoterminowego kredytu bankowego dla Gminy Leszno.

 

                  Na podstawie art. 38 ust. 2 ustawy Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 907), Zamawiający udziela odpowiedzi na zadane przez Wykonawców zapytania bez podawania źródła zapytania.

Pytanie 1: Czy dopuszczają Państwo następujące postanowienie w umowie kredytu:

§ 11  ust. 2

„Za każdy dzień utrzymywania się zadłużenia przeterminowanego pobierane będą odsetki w wysokości zmiennej stanowiącej dwukrotność obowiązującego oprocentowania i wynoszącej na dzień podpisania umowy …….. % w stosunku rocznym. Odsetki od zadłużenia przeterminowanego naliczane są od dnia powstania zadłużenia do dnia poprzedzającego jego spłatę.”

Odpowiedź: Tak, jeśli wynika to z regulaminu banku.

 

Pytanie 2: Czy zaproponowane zabezpieczenie kredytu w postaci Weksla in blanco  wraz z deklaracją wekslową, oraz oświadczenie o poddaniu się egzekucji będą podpisane przy kontrasygnacie Skarbnika?

Odpowiedź: Wszystkie te dokumenty będą podpisane przy kontrasygnacie Skarbnika Gminy.

 

Pytanie 3: Jak wynika ze specyfikacji istotnych warunków zamówienia , opinia RIO o możliwości spłaty  kredytu będzie w dniu podpisania umowy , co w przypadku  jeżeli będzie negatywna opinia?

Odpowiedź: Opinia będzie pozytywna ponieważ w każdym roku następującym po roku budżetowym relacja łącznej kwoty przypadających w danym roku budżetowym spłat rat kredytów i pożyczek wraz z należnymi w danym roku odsetkami od kredytów i pożyczek do planowanych dochodów ogółem nie przekracza średniej arytmetycznej obliczonej dla ostatnich trzech lat relacji jej dochodów bieżących powiększonych o dochody ze sprzedaży majątku oraz pomniejszonych o wydatki bieżące do dochodów ogółem budżetu - art. 243 ustawy o finansach publicznych.

 

Pytanie 4: W załączonym wzorze Umowy do kredytu  w par. 4 punkt 2  widać iż  oprocentowanie kredytu ustalane jest na podstawie WIBOR 3M, natomiast w punkcie 3 napisane jest, że stopa procentowa będzie ustalona  na podstawie WIBOR 1M, w związku z tym prosimy o wyjaśnienie powyższych rozbieżności?

Odpowiedź: Jest to omyłka pisarska. Zamawiający miał na myśli WIBOR 3M na którego postawie ma być ustalane oprocentowanie kredytu.

 

Pytanie 5: Prośba o udostępnienie sprawozdania z wykonania budżetu Gminy Leszno za 2013r., które pozwoli na prawidłowe dokonanie oceny zdolności kredytowej Zamawiającego (Gminy Leszno) – wciąż  nie ma go na stronie internetowej.

Odpowiedź: Sprawozdanie z wykonania budżetu Gminy zawierające zestawienie dochodów i wydatków sporządza się w terminie do dnia 31 marca roku następnego po roku budżetowym. Sprawozdania Rb-27S, Rb-28S, Rb-NDS, Rb-Z, Rb-N za 2013 rok, zostały sporządzone w terminie do dnia 20 lutego 2014 roku i są zamieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Leszno.

Pytanie 6: Jeśli przedmiotowa Opinia RIO nie będzie dostępna przed datą przetargu, to proszę o uzasadnienie z czego wynika brak opinii RIO o możliwości spłaty kredytu przed datą przetargu.

Odpowiedź: Jeśli opinia RIO nie będzie dostępna przed datą przetargu, będzie to wynikało z procedur dotyczących oceny wniosku o wydanie opinii w sprawie możliwości spłaty kredytu.

 

Pytanie 7: Prosimy o potwierdzenie, że warunkiem podpisania umowy kredytowej i postawienia środków do dyspozycji kredytobiorcy będzie przedstawienie Bankowi opinii RIO potwierdzającej zdolność Kredytobiorcy do spłaty przedmiotowego kredytu.

 Odpowiedź: Potwierdzamy, iż opinia RIO potwierdzająca zdolność kredytobiorcy do spłaty przedmiotowego kredytu  jest warunkiem niezbędnym do podpisania umowy kredytowej i postawienia środków do dyspozycji kredytobiorcy.

 

Pytanie 8: Odnośnie zabezpieczenia kredytu:

Kto podpisze się na oświadczeniu o poddaniu się egzekucji? Czy na oświadczeniu o poddaniu się egzekucji zostanie złożona kontrasygnata skarbnika?

Odpowiedź: Oświadczenie o poddaniu się egzekucji podpisze Wójt Gminy przy kontrasygnacie Skarbnika.

 

Pytanie 9: Proszę o zestawienie kredytów i pożyczek, które będą spłacone z wnioskowanego kredytu w ramach przedmiotowego postępowania przetargowego wraz z informacją o wysokości aktualnego zadłużenia z tytułu poszczególnych ww. kredytów i pożyczek.

Odpowiedź: Zamawiający przekazuje w załączeniu.

 

Pytanie 10: Proszę potwierdzić (w formie oświadczeń), że Zamawiający (Gmina Leszno) nie posiada zaległych zobowiązań wobec ZUS i US.

Odpowiedź: Stosowne oświadczenie przekazujemy w załączeniu.

 

Pytanie 11: Proszę o informację o kwocie dotacji w 2011r., 2012r., 3Q2013r., 2013r., i kwocie planowanej na 2014r.

Odpowiedź: 2011 r. – 2.678.081,09 zł; 2012 r. – 4.096.204,21 zł; 3Q2013 – 2.791.052,89 zł ; 2013r. – 3.003.473,58 zł; 2014 r. – 2.551.624,70 zł.

 

Pytanie 12: Występują należności wymagalne zarówno na koniec 2012r., jak i na koniec 2013r.. Czy będzie możliwe wyegzekwowanie tych należności? Czy przewidywane jest, że jakaś ich część nie zostanie już uregulowana?

Odpowiedź: Tak, należności Gminy są sukcesywnie ściągane. Nie przewiduje się , że jakaś ich cześć nie zostanie już uregulowana.

 

Pytanie 13: W jakim terminie Bank ma informować Gminę o płatności odsetek?

Odpowiedź: Nie później niż 7 dni przed terminem ich płatności.

 

Pytanie 14: Prośba o potwierdzenie, czy dobrze rozumiemy, że w przypadku zaciągnięcia kredytu  w niższej kwocie lub przedterminowej spłaty części kredytu zostanie przygotowany przez Bank nowy harmonogram, który zachowa proporcjonalność spłaty względem pierwotnego harmonogramu. Zmiana Harmonogramu ustalona zostanie w formie aneksu do umowy podpisanego przez obie strony.

Odpowiedź: Tak, potwierdzamy.

 

Pytanie 15: W związku z brakiem regulacji dotyczących spłaty kredytu w przypadku wypowiedzenia umowy w Ogólnych warunkach umowy (załącznik nr 4 SIWZ) proponujemy następujący zapis:

„W przypadku wypowiedzenia umowy kredytu przez Klienta lub w przypadku wypowiedzenia umowy kredytu przez Bank w całości lub w części, Klient zobowiązany będzie do spłacenia odpowiednio całości lub części wykorzystanego kredytu, udzielonego na mocy wypowiedzianej umowy, wraz z należnymi Bankowi odsetkami, prowizjami i innymi należnościami Banku z tytułu tego kredytu, najpóźniej następnego dnia po upływie okresu wypowiedzenia.”

Odpowiedź: Zamawiający zgadza się na taki zapis jeśli wynika on z regulaminu banku.

 

Pytanie 16: Czy Gmina podpisze oświadczenie Kredytobiorcy następującej treści:

„Kredytobiorca oświadcza, że:

  1. w dniu podpisania Umowy nie toczą się przeciwko Niemu żadne postępowania prawne mogące mieć negatywny wpływ na Jego sytuację gospodarczą i finansową oraz oświadcza, że według jego najlepszej wiedzy nie ma podstaw, aby takie postępowania zostały w przyszłości przeciwko Niemu wytoczone;
  2. wszystkie dane i informacje przekazane Bankowi w związku z Kredytem są zgodne ze stanem faktycznym i prawnym. Do daty zawarcia niniejszej Umowy nie nastąpiły w tych danych żadne zmiany.
  3. zobowiązanie Kredytobiorcy zaciągnięte na podstawie niniejszej Umowy jest zgodne z prawem i statusem Kredytobiorcy. „

Odpowiedź: Gmina podpisze oświadczenie dotyczące punktów 2 i 3. Natomiast nie podpisze oświadczenia treści punktu 1 gdyż zdarzenia przyszłe i niepewne nie mogą być przedmiotem umowy, w tym oświadczenia o którym mowa w pytaniu - punkt nr 1.

                              

Pytanie 17: Czy Gmina wyraża zgodę na następujący zapis w umowie:

„Należności Banku związane z Umową pokrywane będą w następującej kolejności:

1)            koszty windykacji,

2)            opłaty za upomnienia,

3)            prowizje,

4)            wymagalne odsetki od kapitału przeterminowanego lub odsetki od całości zadłużenia przeterminowanego - w przypadku złożenia w sądzie wniosku o nadanie klauzuli wykonalności wystawionemu przez Bank bankowemu tytułowi egzekucyjnemu albo w przypadku wytoczenia powództwa o zapłatę wierzytelności Banku z tytułu Umowy,

5)            wymagalne odsetki za okresy obrachunkowe,

6)            kapitał przeterminowany,

7)            kapitał.

 

W uzasadnionych przypadkach Bank może podjąć decyzję o zmianie kolejności pokrywania należności Banku.

Ostateczne rozliczenie Banku z Kredytobiorcą z tytułu Kredytu, należnych od Kredytu odsetek i innych należności Banku oraz zwrot lub zwolnienie prawnego zabezpieczenia spłaty Kredytu następować będzie w terminie 30 dni po całkowitej spłacie Kredytu oraz wszelkich innych należności Banku z tytułu Umowy.”

Odpowiedź: Tak, jeśli wynika to z regulaminu banku.

 

Pytanie 18: Odnośnie § 7 punkt 4. - czy Gmina wyraża zgodę na następujący zapis w umowie:

„Spłata Kredytu, odsetek i innych należności będzie następować w drodze obciążenia rachunku nr ……, na który Kredytobiorca zobowiązany jest dokonywać wpłat w terminach i kwotach określonych umową.

Kredytobiorca oświadcza, że upoważnia Bank do obciążenia rachunku kwotą z tytułu spłaty rat Kredytu, odsetek i innych należności od Kredytu.”

Odpowiedź: Tak, jeśli wynika to z regulaminu banku.

 

Pytanie 19: Czy Gmina wyrazi zgodę na podpisanie Umowy ustalającej ogólne zasady kredytowania Banku, będącej odpowiednikiem regulaminu banku?

Odpowiedź: Tak, Zamawiający dopuszcza, aby załącznikiem do umowy był regulamin banku.

Pytanie 20: Czy Gmina wyrazi zgodę na podpisanie umowy według wzoru zaproponowanego przez Bank załączonego do oferty?

Odpowiedź: Zamawiający nie wymaga załączenia wzoru umowy do oferty.

 

Pytanie 21: W umowie w par. 1 ust. 1 jest informacja że kredyt jest udzielany do 2014 r. Prośba o korektę.

Odpowiedź: Zamawiający przy odpowiedzi na wcześniejsze pytania korygował ten zapis. Prawidłowo powinna być podana data 20.12.2020 r.

 

Pytanie 22: Z par. 4 ust. 5 wzoru umowy wynika, iż stawka WIBOR zmienia się z pierwszym dniem każdego miesiąca i brana jest średnia arytmetyczna stawek WIBOR z miesiąca, którego dotyczy, co technicznie nie jest możliwe. Pierwszego dnia miesiąca kiedy następuje zmiana stawki WIBOR nie są znane wszystkie stawki WIBOR z tego miesiąca. Poza tym odsetki płatne są kwartalnie, kredyt oprocentowany jest stawką WIBOR 3M, natomiast do faktycznego liczenia oprocentowania brany jest WIBOR 1M- występuje więc tutaj niedopasowanie.

Czy Zamawiający wyraża zgodę na wprowadzenie do umowy poniższych zapisów zastępujących paragrafy 4; 5; 6 wzoru Umowy?

- Kredyt jest oprocentowany według zmiennej stopy procentowej ustalonej przez bank w oparciu o stawkę WIBOR dla trzymiesięcznych depozytów międzybankowych powiększonej o marże w wysokości …….. punktów procentowych w stosunku rocznym niezmienną w całym okresie kredytowania.

- Stopa procentowa ustalana jest na trzymiesięczne Okresy Obowiązywania Oprocentowania (który oznacza okres, w którym obowiązuje stopa procentowa), które odpowiadają Okresom Naliczania Odsetek opisanym w § …. ust …. Umowy. Ostatni Okres Obowiązywania Oprocentowania kończy się w dniu poprzedzającym dzień zakończenia okresu kredytowania wskazany w § 1 ust. 1 Umowy.

- Informacja o zmianach stawki WIBOR jest publicznie dostępna, w tym w szczególności w internetowych serwisach informacyjnych Reuters lub w prasie, w związku z tym bank nie będzie odrębnie informował Kredytobiorcy o zmianie stopy procentowej wynikającej ze zmiany stawki WIBOR.

- Stawka WIBOR dla trzymiesięcznych depozytów międzybankowych będzie brana na każdy Okres Obowiązywania Oprocentowania na pierwszy dzień Okresu Obowiązywania Oprocentowania, a gdyby ten dzień nie był Dniem Roboczym, to na najbliższy Dzień Roboczy poprzedzający ten dzień.

- Stawka WIBOR oznacza oferowaną na warszawskim rynku międzybankowym stopę procentowa dla depozytów w złotych za okres wskazany w Umowie, podaną na stronie WIBOR serwisu Reuters o godzinie 11:00 lub około tej godziny czasu warszawskiego lub na innej stronie, która w ramach serwisu Reuters zastąpi tę stronę.

- Odsetki płatne są z dołu w dniu następującym bezpośrednio po zakończeniu danego Okresu Naliczania Odsetek trwającego trzy miesiące z wyłączeniem pierwszego i ostatniego Okresu Naliczania Odsetek, którego długość jest ustalana zgodnie z ust. 2.

- ust. 2. Pierwszy Okres Naliczania Odsetek rozpoczyna się w pierwszym dniu uruchomienia i kończy się z upływem 19 czerwca 2014 r. Każdy następny Okres Naliczania Odsetek rozpoczyna się w dniu następującym bezpośrednio po upływie poprzedniego Okresu Naliczania Odsetek a kończy się z upływem 19-go  dnia ostatniego miesiąca kolejnego kwartału kalendarzowego. Ostatni Okres Naliczania odsetek kończy się w dniu poprzedzającym dzień zakończenia okresu kredytowania wskazanego w § 1 ust. 1 Umowy.

- O kwocie odsetek Wykonawca poinformuje Zamawiającego na piśmie, nie później niż 7 dni przed upływem płatności odsetek.

Odpowiedź: Tak, jeśli wynika to z regulaminu banku.

 

Pytanie 23: Z wzoru umowy wynika, iż jak kredyt nie zostanie wypłacony w pełni, harmonogram spłaty kredytu zostanie zmieniony. Prosimy o doprecyzowanie jak i w jakim trybie. Czy Zamawiający wyraża zgodę na wprowadzenie zapisu do umowy: „W przypadku braku konieczności zaciągnięcia kredytu w pełnej wysokości, harmonogram spłat zostanie zmieniony. Zmiana harmonogramu spłat będzie polegać na zmniejszeniu kwot rat w okresie spłaty Kredytu. Zmiana harmonogramu spłat wymaga zawarcia Aneksu do Umowy”?

Odpowiedź: W przypadku zaciągnięcia kredytu  w niższej kwocie lub przedterminowej spłaty części kredytu zostanie przygotowany przez Bank nowy harmonogram, który zachowa proporcjonalność spłaty względem pierwotnego harmonogramu. Zmiana Harmonogramu ustalona zostanie w formie aneksu do umowy podpisanego przez obie strony.

Zamawiający zgadza się na proponowany zapis do umowy o ile jest on zgodny z regulaminem banku.

 

Pytanie 24: Czy oprócz oświadczenia o poddaniu się egzekucji z Umowy, Zamawiający podpisze oświadczenie o poddaniu się egzekucji z tytułu weksla?

Odpowiedź: Tak.

 

Pytanie 25: W paragrafie 11 ust. 2 Umowy winno być odwołanie do paragrafu 4 ust. 2 a nie ust. 3 Umowy. Prosimy o korektę.

Odpowiedź: Tak, Zamawiający potwierdza, że prawidłowo powinno być odwołanie do par. 4 ust. 2.

 

Pytanie 26: Jakie są przyczyny niezrealizowania dochodów i wydatków w 2013r.? (dotyczy zarówno dochodów bieżących i majątkowych, jak i wydatków bieżących i majątkowych)

Odpowiedź: Przyczyny zrealizowania dochodów w kwotach niższych w stosunku do planowanych:

- majątkowych – nie zrealizowano wpływów  ze sprzedaży nieruchomości ze względu na brak nabywców

- bieżących:

- plan dochodów z tytułu udziałów gminy w podatku dochodowym od osób fizycznych przyjęto na podstawie informacji podanej przez Ministra Finansów, faktyczna realizacja w danym roku może być wyższa lub niższa na którą Gmina nie ma bezpośredniego wpływu.

- realizacja dochodów z tytułu udziałów gminy w podatku dochodowym od osób prawnych jest niższa od planu w związku ze zwrotem nadpłaconych udziałów do Urzędu Skarbowego w kwocie 72.190,66 zł(nadpłata wykazana w Rb-27) na skutek złożenia przez firmę korekty CIT-ST za lata 2009 – 2013.

- niższe wpływy z opłaty śmieciowej w związku ze zmniejszeniem w ciągu roku należności, (z opłat za odpady niesegregowane na odpady segregowane).

Wydatki: realizacja planu wydatków jest niższa niż zakładano w niektórych pozycjach w związku z niższymi kosztami realizacji zaplanowanych zadań, nie wywiązania się wykonawców z obowiązków wynikających z zawartych umów, przesunięcia terminów wykonania zadań na rok następny.

 

Pytanie 27: Prośba o informację o wysokości dochodów, wraz z informacją o poziomie wykonania w stosunku do planu:

a) z tytułu podatku od osób fizycznych w 2013r.,

b)z tytułu podatku od osób prawnych w 2013r.,

c) z tytułu podatku od nieruchomości w 2013r..

Odpowiedź:

a) plan 9.775.604,00 zł, wykonanie 9.419.096,00 zł, stopień realizacji 96,4 %

b) plan 253.824,00 zł, wykonanie 155.238,96 zł, stopień realizacji 61,2%

c) plan 3.966.535,00 zł, wykonanie 4.014.893,87 zł, stopień realizacji 101,2 %

 

Pytanie 28: Czy Gmina wyraża zgodę na następujący zapis w umowie:

„Warunkiem udzielenia Kredytu jest posiadanie przez Kredytobiorcę wiarygodności kredytowej, znanej Bankowi w chwili zawarcia Umowy, w całym okresie obowiązywania Umowy. Pogorszenie w ocenie Banku wiarygodności kredytowej Kredytobiorcy w okresie, o którym mowa w zdaniu poprzednim, stanowi niedotrzymanie warunków udzielenia Kredytu.

W przypadku gdy w ocenie Banku nastąpiło pogorszenie wiarygodności kredytowej Kredytobiorcy, Bank może bezwarunkowo, w każdej chwili, bez uprzedzenia obniżyć kwotę przyznanego Kredytu do wysokości kwot już wypłaconych. Oznacza to zwolnienie Banku z zobowiązania do wypłaty reszty przyznanego lecz nie wypłaconego Kredytu.

Pogorszenie wiarygodności kredytowej określone w ust. 1, oznacza w szczególności pogorszenie, w stosunku do znanej Bankowi z chwili zawierania Umowy, sytuacji gospodarczej, prawnej lub finansowej Kredytobiorcy, mogące w ocenie Banku zagrozić zdolności do spłaty przez Kredytobiorcę należności Banku wynikających z Umowy.”

Odpowiedź: Tak, jeśli wynika to z regulaminu banku.

 

Pytanie 29: Prośba o sprecyzowanie/wyjaśnienie co oznacza zapis w SIWZ str. 3 pkt 10: „Umowa powinna przewidywać finansowanie i refinansowanie części poniesionych wydatków”. Rozumiemy, że zapis ten dotyczy spłaty wcześniej zaciągniętych zobowiązań z tytułu kredytów i pożyczek.

Odpowiedź: Tak, dotyczy spłaty jednego z kredytów płatnego w 12 ratach w ciągu 2014 roku.

Pytanie 30: Czy Gmina wyraża zgodę na następujący zapis w umowie:

„W trakcie trwania Umowy Kredytobiorca zobowiązuje się do przekazywania Bankowi niezwłocznie po ich sporządzeniu – informacji i dokumentów niezbędnych do oceny kondycji finansowej Kredytobiorcy, a w szczególności:

  1. uchwały budżetowej Kredytobiorcy wraz z opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej dotyczącą budżetu,
  2. rocznych sprawozdań z wykonania budżetu wraz z opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej oraz innych dokumentów niezbędnych do dokonania oceny kondycji finansowej Kredytobiorcy,
  3. kwartalnych informacji o wykonaniu budżetu Kredytobiorcy (sprawozdania Rb-NDS, Rb-Z, Rb-N, RB-27S i Rb28S)
  4. informowania Banku o zaciągniętych kredytach, pożyczkach, udzielonych gwarancjach, poręczeniach oraz aktywach oferowanych, jako zabezpieczenie),
  5. przestrzegania maksymalnych poziomów zadłużenia i obciążenia spłatami w danym roku budżetowym, określonych ustawą o finansach publicznych,
  6. terminowego regulowania wszystkich podatków, należności z tytułu ubezpieczenia społecznego, wynagrodzeń oraz innych zobowiązań.”

Odpowiedź: Tak, z uwagą dotyczącą punktów 1, 2, 3 i 4 w przypadku których Zamawiający zobowiązuje się do umieszczania informacji i dokumentów niezbędnych do oceny kondycji finansowej Gminy na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Gminy Leszno

 

 

 

                                                                            Przewodnicząca Komisji Przetargowej

                                                                                                Urszula Jeziorska

 

 

 

 

 

Załączniki:

- /zestawienia kredyty do spłaty w 2014 r./ - należy kliknąć dwa razy, aby otworzyć

- /oświadczenie o nie zaleganiu z opłatami do ZUS i Urzędu Skarbowego/- należy kliknąć dwa razy, aby otworzyć

Wytworzył:
Agnieszka Konierzak
Udostępnił:
Agnieszka Kołnierzak
(2014-02-25 11:37:39)
Ostatnio zmodyfikował:
Agnieszka Kołnierzak
(2014-02-25 12:12:51)

 
 
liczba odwiedzin: 4575399

Biuletyn Informacji Publicznej wykorzystuje pliki cookies.

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.

X