UCHWAŁA NR XLI/220/2005
RADY GMINY LESZNO
z dnia 31 marca 2005r.
w sprawie: uchwalenia Gminnego Programu
Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dla Gminy Leszno na rok
2005.
Na
podstawie art. 18 ust. 2 pkt. 15 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie
gminnym (t.j. Dz. U. z 2001r. Nr 142, poz. 1591 ze
zmianami) oraz art. 41 ust. 1, 2 i 5 ustawy z dnia 26 października
1982r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. z 2002r. Nr 147, poz. 1231 ze zmianami) Rada Gminy Leszno
uchwala, co następuje:
§ 1
Uchwala
się Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dla
Gminy Leszno na rok 2005 stanowiący załącznik nr 1 do niniejszej
uchwały.
§ 2
Wykonanie
uchwały powierza się Wójtowi Gminy.
§ 3
Uchwała
wchodzi w życie z dniem podjęcia z mocą obowiązującą od dnia
1 stycznia 2005r.
Załącznik nr 1 do Uchwały Nr XLI/220/2005 Rady Gminy Leszno z dnia 31 marca 2005r.
GMINNY PROGRAM PROFILAKTYKI
I ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH
Na 2005 ROK
1. Główne cele programu:
Zgodnie z art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 26.10.1982r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. z 2002r. Nr 147 poz. 1231) Wójt Gminy powołuje Gminną Komisję ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych realizującą zadania własne gminy polegające na podejmowaniu działań zmierzających do ograniczenia spożycia napojów alkoholowych, przeciwdziałaniu powstawania i usuwaniu następstw nadużywania alkoholu, a także wspieraniu wszystkich działań w tym zakresie podejmowanych przez różne inne jednostki, organizacje społeczne, Zakłady Pracy itp. Realizacja tych zadań jest prowadzona poprzez Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, uchwalany corocznie przez Radę Gminy. Celem tego Programu jest ograniczenie rozmiarów szkód społecznych i ekonomicznych związanych z nadużywaniem alkoholu na terenie gminy, które to szkody obciążają wszystkich jako podatników. Dlatego też ważne jest ograniczanie dostępności i nadmiernego spożycia alkoholu, będącego przyczyną rozkładu życia rodzinnego, demoralizacji małoletnich oraz zakłócania spokoju i porządku publicznego.
2. Zadnia programu:
3. Metody realizacji ww. zadań:
1) Punkt Konsultacyjno – Informacyjny Dla Osób i Rodzin z Problemem Alkoholowym oraz Ofiar Przemocy w Rodzinie,
2) Świetlicę socjoterapeutyczną „PROMYK” dla dzieci z rodzin dotkniętych patologią społeczną,
3) Dyżury Członków Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych,
4) Ośrodek Pomocy Społecznej, Policję, szkoły, świetlice środowiskowe,
5) Klub Wzajemnej Pomocy, Anonimowych Alkoholików,
6) Kościół i organizacje pozarządowe.
2. Prowadzenie Świetlicy socjoterapeutycznej i Punktu Konsultacyjno-Informacyjnego dla Osób i Rodzin z Problemem Alkoholowym oraz Ofiar Przemocy w Rodzinie w budynku komunalnym przy ul. Błońskiej 62 wraz z ponoszeniem nakładów na ich eksploatację, remonty, niezbędne zadania inwestycyjne oraz wyposażenie świetlicy.
3. Podnoszenie kwalifikacji zawodowych wychowawców Świetlicy socjoterapeutycznej, Członków Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej, Szkół oraz organizacji współpracujących na rzecz osób z Zespołem Zależności Alkoholowej poprzez szkolenia, seminaria i inne formy edukacyjne.
4. Zwiększenie dostępności i skuteczności programów psychoterapii współuzależnienia prowadzonych w Punktach Konsultacyjno – Informacyjnych Dla Osób i Rodzin z Problemem Alkoholowym oraz Ofiar Przemocy w Rodzinie. Prowadzenie grup wsparcia dla ofiar przemocy domowej.
5. Pomoc psychologiczna i prawna dla osób doznających przemocy domowej udzielana w Gminnych Punktach Informacyjno – Konsultacyjnych dla Osób z Przemocą w Rodzinie i Problemem Alkoholizmu, a także zwiększenie skuteczności interwencji prawno – administracyjnych wobec zjawiska przemocy domowej.
6. Utworzenie Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Przeciwdziałania Przemocy Wobec Dzieci, w skład którego wejdą specjaliści pracujący z rodzinami, w których występuje przemoc i nadużywanie alkoholu (członkowie Komisji ds. RPA, Kierownik i pracownicy OPS, policjanci, pielęgniarki, pedagodzy, dyrektorzy szkół i przedszkoli, kuratorzy).
7. Rozpoznawanie problemów alkoholowych przez pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej wśród swoich klientów i zgłaszanie ich do Punktu Informacyjno – Konsultacyjnego oraz praca socjalna z osobami i rodzinami zagrożonymi alkoholizmem.
8. Pomoc w utworzeniu i wspieranie grupy Anonimowych Alkoholików oraz Klubu Wzajemnej Pomocy, jako uzupełnienie profesjonalnej terapii odwykowej.
9. Organizowanie lokalnych kampanii edukacyjnych.
10. Wdrażanie w szkołach nowoczesnych programów profilaktycznych dotyczących używania substancji psychoaktywnych.
11. Organizowanie obozów i kolonii terapeutycznych dla dzieci i dorosłych dotkniętych problemem alkoholowym i przemocy w rodzinie, a także wspieranie instytucji organizujących obozy i kolonie profilaktyczne.
12. Ograniczanie możliwości zakupu i spożycia alkoholu przez młodzież poprzez:
- edukację rodziców i nauczycieli w zakresie udzielania pomocy młodzieży w utrzymaniu abstynencji;
- organizowanie pozalekcyjnych zajęć sportowych propagujących abstynencki styl życia;
- uczenie dorosłych wczesnego rozpoznawania sygnałów wskazujących na picie szkodliwe
13. Działania na rzecz ograniczenia dostępności alkoholu na terenie gminy poprzez realizację zapisów ustawy z dnia 26 października 1982r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
14. Kampanie edukacyjne skierowane do społeczności lokalnej.
15. Wspieranie działań służących rekreacji i zabawie młodzieży bez alkoholu.
16. Dożywianie dzieci uczestniczących w programach opiekuńczo – wychowawczych i socjoterapeutycznych.
17. Wspieranie działalności stowarzyszeń abstynenckich
18. Popularyzacja działań Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Punktu Konsultacyjno – Informacyjnego oraz angażowanie sołtysów do przekazywania mieszkańcom otrzymanych informacji o działaniach Komisji ds. RPA m.in. poprzez wywieszanie ich na tablicach ogłoszeń.
4. Finanse.
1. Zabezpieczenia finansowe założeń Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych:
- środki finansowe na realizację Programu dla gminy Leszno na rok 2005 wydzielone w budżecie gminy w wysokości równej sumie opłat uzyskanych w ciągu roku za zezwolenia na sprzedaż alkoholu;
- środki finansowe uzyskane z w/wym. tytułu, niewykorzystane w 2004r. i przeznaczone na realizację Programu w 2005r.;
2. Wydatki związane z realizacją w/wym. Programu pokrywane będą ze środków budżetu gminy na rok 2005 przewidziane w dziale „Ochrona Zdrowia – Przeciwdziałanie Alkoholizmowi”.
3. Członkom Gminnej Komisji ds. RPA przysługuje wynagrodzenie w wysokości 40 zł za posiedzenie Komisji.
5. Postanowienia końcowe
Sprawozdanie z realizacji gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych sporządza Komisja ds. RPA i przedstawia je Radzie Gminy.